2021 / 2022 - Terapia w Białej Sali

Biała sala Snoezelen (Sala doświadczania świata) to niezwykle wyciszająca i relaksująca przestrzeń, która pomaga naszym uczniom zmniejszyć stan niepokoju i stresu. Służy stymulacji układu nerwowego, sprzyja rozwojowi komunikacji, ułatwia także wyciszenie się w sytuacjach trudnych i odzyskanie równowagi psychicznej.

Dzięki białemu, neutralnemu wystrojowi w połączeniu z wieloma rodzajami oświetlenia możliwe jest nadanie sali dowolnego koloru i natężenia światła. Może więc służyć zarówno do relaksacji i odprężenia, jak i pobudzać kreatywność i stymulować wyobraźnię.

Sala wyposażona jest w podesty z kolumną wodną, maty ścienne z lustrem, kolorowe zestawy światłowodowe, zestawy świetlne i zestaw do aromaterapii.

Korzystanie z sali doświadczania świata wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji, pamięć, spostrzegawczość, chęć do nauki oraz pobudza motywację do samodzielnej pracy. Działanie białej sali  jest polisensoryczne i powoduje, że analizatory zmysłowe funkcjonują lepiej, poprawia się umiejętność przetwarzania wrażeń sensorycznych. U dziecka następuje „oswojenie” różnych bodźców, przez co wzbogaca swoje doświadczenia zmysłowe, zmniejsza swój lęk. Powoduje to także zniesienie nadwrażliwości wzrokowej, dotykowej, czy słuchowej.

Jednocześnie uruchamia się proces aktywizacji i wyciszania, co prowadzi do osiągnięcia balansu i harmonizacji odbioru wszystkich bodźców. Jest to stan, w którym dziecko może  być i odczuwać bardziej świat i siebie samego.