SARS-Cov-2 – informacje

Nadwrażliowści sensoryczne u dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

W obliczu zaistnienia konieczności diagnostyki w kierunku SARS-Cov-2, apelujemy, aby dzieci ze spektrum autyzmu nie narażać na testy metodą RT-PCR. Z uwagi  na zaburzenia sensoryczne, a przede wszystkim nadwrażliwości oralne, badanie takie może wiązać się z dużym cierpieniem fizycznym oraz bardzo wysokim poziomem lęku. Dzieci z nadwrażliowściami nie pozwalają sobie często wykonywać najprostszych czynności w obrębie głowy, jamy ustnej i nosowo-gardłowej,  nie pozwalają czyścić sobie uszu, głaskać się po głowie, nie pozwalają myć sobie zębów w tradycyjny sposób, każdy najmniejszy zabieg stomatologiczny często musi być przeprowadzany w narkozie. Przykłady zachowań świadczących o nadwrażliwościach sensorycznych, w tym w szczególności oralnych można mnożyć.

Przykładowe objawy nadwrażliwości oralnej

Testy serologiczne mogą być w sytuacji  osób z zaburzeniami sensorycznymi jedyną alternatywą, o ile jest konieczność ich wykonania. Rozumiemy,  że taka konieczność pojawia się jedynie w sytuacji wystąpienia niepokojących dla życia i zdrowia symptomów wskazujących na zakażenie wirusem SARS-Cov-2. Nasze stowarzyszenie ma na celu między innymi poszerzać świadomość społeczną w temacie autyzmu, a przede wszystkim dbać o dobro dzieci i osób z autyzmem, które same o swoje dobro zadbać nie mogą.

Bardzo prosimy o empatię i zrozumienie problemów oraz ograniczeń dzieci i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera wszystkie osoby pracujące w instytucjach decyzyjnych i wykonawczych w kwestii weryfikacji procedur związanych z pandemią.

Informacje zawarte na stronie www.unlock.wroclaw.pl mają charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Wszelkie kwestie dotyczące zdrowia należy zawsze konsultować indywidualnie z lekarzem.